Trochę wspomnień…o modelu hydraulicznym sieci kanalizacyjnej podczas HYDROPREZENTACJE 2024

W dniach od 17 do 19 kwietnia br. Krynica Zdrój stała się przestrzenią do rozmów o przyszłości branży wodociągowo-kanalizacyjnej, o innowacyjnych rozwiązaniach i narzędziach, ale również o sztucznej inteligencji wkraczającej do branży.

Podczas XXVI edycji ogólnopolskiego sympozjum HYDROPREZENTACJE, bo o tym wydarzeniu mowa, Spółka Katowickie Inwestycje S.A. również prezentowała swój dotychczasowy dorobek, wykonane inwestycje w Katowicach, zrealizowane projekty przy wsparciu z Funduszu Spójności, ale przede wszystkich zaprezentowała nowoczesne narzędzie służące optymalizacji zarządzania sieciami kanalizacyjnymi na wielu płaszczyznach – model hydrauliczny sieci kanalizacyjnej.
Zadanie budowy systemu monitoringu i modelu hydraulicznego sieci kanalizacyjnej w Katowicach Spółka aplikując o dofinansowanie z Funduszu Spójności włączyła do Projektu „Uporządkowania gospodarki ściekowej w mieście Katowice – Etap III” .

Model hydrauliczny sieci kanalizacyjnej to nowoczesne narzędzie dające możliwość weryfikowania poprawności przyjętych założeń do projektowania, wykonanych obliczeń, poprawności doboru średnic kanałów oraz parametrów urządzeń na sieci, wypracowania koncepcji rozwiązań projektowych przed rozpoczęciem inwestycji, co ma ogromne znaczenie dla większych inwestycji, które w sposób istotny wpłyną na system kanalizacyjny.
Na przykładzie Submodelu Węzeł Agata Inżynierowie ze Spółki zaprezentowali etapy pracy z tym narzędziem, przez etapy procesu kalibracji, analiz ryzyka, symulacji, prób różnych wariantów aż do doboru optymalnego rozwiązania.


Efekty użytkowania modelu hydraulicznego umożliwiają analizowanie trafności planowanych, często wielomilionowych inwestycji, przed ich rozpoczęciem czy tworzenie scenariuszy koncepcji rozwiązań i modernizacji urządzeń technicznych w sieci kanalizacyjnej, symulowanie warunków ponadnormatywnych oraz potencjalnych awarii w sieci kanalizacyjnej, symulowanie wpływu wyłączenia fragmentów sieci związanych z prowadzoną modernizacją. Daje możliwość modelowania i analizowania wpływu rozwiązań błękitno-zielonej infrastruktury na sieć kanalizacyjną. Umożliwia również wskazywanie miejsc w mieście narażonych na występowanie powodzi.

Dziękujemy za możliwość zaprezentowania wykorzystywanych przez nas rozwiązań!

Wróć do aktualności